See glutamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "glutamine"
},
"expansion": "English glutamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English glutamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "glutamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "glutamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "glutamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "glutamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Amino acids",
"orig": "fi:Amino acids",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "glutamiinihappo"
}
],
"glosses": [
"glutamine"
],
"id": "en-glutamiini-fi-noun-8TCKHF1N",
"links": [
[
"biochemistry",
"biochemistry"
],
[
"glutamine",
"glutamine"
]
],
"raw_glosses": [
"(biochemistry) glutamine"
],
"topics": [
"biochemistry",
"biology",
"chemistry",
"microbiology",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɡlutɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈɡlut̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "glutamiini"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "glutamiinihappo"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "glutamine"
},
"expansion": "English glutamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English glutamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "glutamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glutamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glutamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "glutamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "glutamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "glutamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "glutamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/4 syllables",
"fi:Amino acids"
],
"glosses": [
"glutamine"
],
"links": [
[
"biochemistry",
"biochemistry"
],
[
"glutamine",
"glutamine"
]
],
"raw_glosses": [
"(biochemistry) glutamine"
],
"topics": [
"biochemistry",
"biology",
"chemistry",
"microbiology",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɡlutɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈɡlut̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "glutamiini"
}
Download raw JSONL data for glutamiini meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.